Pomiary posadzek przemysłowych w Polsce

February 23, 2021

Pomiary posadzek przemysłowych w Polsce - Bartosz Sobowiec - General Manager of Face Consultants PolandBartosz Sobowiec, General Manager w Face Consultants Poland, z siedzibą we Wrocławiu, wyjaśnia dlaczego pomiary posadzek przemysłowych są ważne zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.

Jakość posadzki przemysłowej w magazynie jest tak samo ważna dla systemów regałowych, jak fundamenty czy stropy dla jakiejkolwiek konstrukcji budowlanej. Musi być ona w stanie przenosić obciążenia na podłoże bezpiecznie oraz bez istotnych odkształceń.

Obecnie w Polsce rośnie zapotrzebowanie na magazyny wysokiego składowania, z ponad 2.2 mln mkw. powierzchni magazynowej w budowie w 2020 roku, a lokalizacje takie jak Kraków, Trójmiasto czy Szczecin zyskują na znaczeniu jako węzły logistyczne – według danych Knight Frank, międzynarodowej firmy doradczej w dziedzinie nieruchomości ( https://content.knightfrank.com/research/2021/documents/en/poland-warehouse-market-q1-2020-7284.pdf).

Gdy w takich magazynach wymagane są regały wysokiego składowania, musimy mieć na uwadze dwie ważne kwestie:

  1. Wielotonowe naciski, skupione na bardzo małej powierzchni posadzki, które muszą być brane pod uwagę podczas procesu projektowania.
  2. Płaskość posadzki spełniająca odpowiednie normy (TR34, VDMA, DIN15185 lub inne) oraz zapewniająca optymalną wydajność i bezpieczną pracę.

Projekt i wykonanie posadzki przemysłowej

O ile prawidłowe zaprojektowanie posadzki przemysłowej pod kątem wymagań wytrzymałościowych nie powinno stanowić problemu dla doświadczonego projektanta, o tyle późniejsze jej wykonanie, a zwłaszcza jej płaskość i wypoziomowanie może często odbiegać od wymagań stawianych przez wybraną normę.

Pomiar płaskości posadzki dla VNA

Przed montażem regałów magazynowych VNA należy wykonać pomiar płaskości posadzki w celu ustalenia czy jest ona zgodna z odpowiednią normą. Ze względu na bardzo restrykcyjne wymagania, pomiar musi być wykonany niezwykle dokładnie, do czego idealnie nadają się nowoczesne i precyzyjne urządzenia pomiarowe takie jak Face Digital Profileograph.

Face Digital Profileograph

Face Polska Digital Profileograph
1. Face Polska Digital Profileograph

Face Digital Profileograph spełnia swoją rolę idealnie, niezależnie od wybranej normy płaskości ponieważ można go dostosować do każdej z nich. Tylko po wykonaniu takich pomiarów będziemy w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy na posadzce możliwe będzie zastosowanie regałów wysokiego składowania z wąskimi korytarzami oraz czy wózki widłowe będą w stanie pracować w nich bezpiecznie i z optymalną wydajnością.

Musimy pamiętać, że nawet niewielkie defekty płaskości posadzki mogą spowodować wychylenie masztu wózka przy wzroście wysokości podnoszenia.

Co zrobić gdy posadzka w Twoim magazynie nie spełnia wymagań normy płaskości?

Jeśli posadzka nie spełnia odpowiednich wymagań co do płaskości, wielu właścicieli i kierowników magazynów wybierze pozornie najtańsze rozwiązanie, jakim jest ograczenie prędkości wózków widłowych. Jednak nie chcąc ponosić kosztów naprawy posadzki i dostosowywania jej do odpowiedniej normy, ryzykują nie tylko drastyczne ograniczenie wydajności pracy, ale także zwiększone prawdopodobieństwo wypadków, w których pracownicy mogą ulec obrażeniom, a towar uszkodzeniu.

Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego „Wypadki przy pracy w 2019 roku” w sektorze transportu i gospodarki magazynowej poszkodowanych zostało 6885 osób w tym 33 w wypadkach śmiertelnych. Kierowcy i operatorzy pojazdów stanowili 2417 z nich, a oszacowane straty materialne spowodowane wypadkami przy pracy w tym sektorze wyniosły 45 155 900.00 zł.

Wózki VNA poruszające się po posadzce niespełniającej norm płaskości będą również narażone na uszkodzenia mechaniczne, a tym samym wyższe koszty napraw. Kiedy zsumujemy te wszystkie koszty na które się narażamy, to rozwiązanie nie wydaje się już być najtańsze.

Najlepsze rozwiązanie – odpowiednie szlifowanie!

Posadzka magazynu do szlifowania laserowego - Polska
2. Posadzka magazynu do szlifowania laserowego.

Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest szlifowanie posadzki, zapewniające pełną zgodność z normą płaskości. Zadanie to powinno być wykonane przez specjalistów przy użyciu najlepszego sprzętu dostępnego na rynku. Firmy takie jak Concrete Grinding Ltd ze swoim najbardziej zaawansowanym, sterowanym laserowo, systemem szlifowania posadzek – Laser Grinder® – spełnią wszelkie oczekiwania klientów i zapewnią najwyższą jakość, niezależnie od tego czy mamy do czynienia z nową czy istniejącą posadzką. Jest to czysty, szybki i bardzo skuteczny sposób na osiągnięcie pożądanego stopnia płaskości posadzki przy niewielkich lub zerowych zakłóceniach w bieżącej działalności magazynu.

Wybór odpowiednich specjalistów, zarówno do pomiarów płaskości posadzki jak i jej szlifowania zgodnie z właściwą specyfikacją zapewni bezpieczniejsze i mniej stresujące środowisko pracy.

Bartosz Sobowiec - General Manager, Face Consultants Sp. z o.o.

Bartosz Sobowiec

Bartosz Sobowiec, po ukończeniu Politechniki Wrocławskiej i krótkiej wyprawie w świat żywności dołączył do Face Consultants z siedzibą w Wielkiej Brytanii i rozpoczął pracę na stanowisku Surveyor. Gdy pojawiła się możliwość otworzenia biura w Polsce, Bartosz awansował na stanowisko General Manager w Face Consultants Sp. z o. o.

Skontaktuj się z Bartoszem i jego zespołem już dziś.
Bartosz Sobowiec - LinkedIn
Face Consultants - LinkedIn

For Advice

Contact the experts.

Get In Touch Today

Who Are Face Consultants

The CoGri Group, a leading international specialist in concrete flooring, with offices on every continent throughout the world.

The CoGri Group, a leading international specialist in concrete flooring, with offices on every continent throughout the world

Read More